НАША ДІЯЛЬНІСТЬ

    Пріоритетні напрямки діяльності працівників психологічної служби  у 2020-2021 н.р.

04 вересня 2020 року на базі КУ "Райметодкабінет" відбулася інструктивно-методична нарада фахівців психологічної служби на тему: «Пріоритетні напрямки діяльності працівників психологічної служби системи  освіти у 2020-2021н.р.».

Під час наради розглянуто ряд питань:
- обговорено підсумки діяльності районного методичного об’єднання працівників психологічної служби у 2019-2020  н. р.
-  особливості організації діяльності працівників психологічної служби району у 2020-2021 н.р...
- перспективи участі практичних психологів та соціальних педагогів закладів освіти району в реалізації національних, державних, обласних, районних програм. 

Психологічна служба Тростянецького району презентувала досвід роботи
Обласний  міжрайонний методичний семінар «Сучасні тенденції розвитку особистісних і соціальних компетенцій учасників освітнього процесу шляхом створення системи протидії булінгу, що сприяє формуванню безпечного освітнього середовища».
  20 лютого 2020 року на базі Навчально-методичного центру психологічної служби системи освіти Вінницької області проведено обласний  міжрайонний методичний семінар «Сучасні тенденції розвитку особистісних і соціальних компетенцій учасників освітнього процесу шляхом створення системи протидії булінгу, що сприяє формуванню безпечного освітнього середовища».
  У роботі семінару брали участь Наталя Нечипорук, заступник директора Центру , методисти – Вікторія Козачишина, Людмила Адамчук, працівники психологічної служби та методисти Барського, Бершадського, Козятинського, Липовецького Тростянецького та Чечельницького районів, Немирівської ОТГ, міст Вінниця, Козятин та Ладижин.
  У теоретичній частині Вікторія Козачишина, методист, детально проаналізувала порядок виявлення, розгляду та реагування на випадки булінгу в закладах освіти.
Ольга Прокопенко, методист з психологічної служби, презентувала психологічну службу Тростянецького району та досвід її працівників щодо профілактики булінгу, як однієї з умов створення безпечного освітнього середовища.


  У практичній частині семінару, фахівці психологічної служби Тростянецького району провели з учасниками комунікативну гру-квест «СТОП! Булінг», що сприяло актуалізації знань про булінг, розвитку соціальних та особистісних компетенцій. Ведучими на станціях були практичні психологи: Омельченко Ірина, Сандуляк Ольга; соціальні педагоги: Козоріз Альона, Павшукова Марина, Пирожок Інна, Харковенко Олена.

  По завершенню роботи семінару учасники обмінялися враженнями, думками, знахідками та відкриттями з актуальної проблеми.

Цікаве спілкування, обмін досвідом, задоволення від командної роботи, щирі та позитивні емоції… ось що подарував цей день «двійок» (20.02.2020).

Районний навчально-практичний семінар 
«Особливості використання Google-технологій у роботі фахівців психологічної служби»
       17.10.2019 року гостинно відкрила для працівників психологічної служби району свої двері Олександрівська СЗШ І-ІІІ ст. Саме тут, з метою підвищення професійного рівня фахівців психологічної служби з використання інформаційно-комунікаційних технологій, відбувся районний навчально-практичний семінар на тему «Особливості використання Google-технологій у роботі фахівців психологічної служби».
 Семінар провела методист з психологічної служби – О.С. Прокопенко, яка у травні 2019 року стала переможцем обласного конкурсу «Фахівець психологічної служби в інформаційному просторі» у номінації «Портфоліо фахівця психологічної служби».
     Під час семінару учасники пройшли онлайн-анкетування «Рівень поведінки в мережі Internet», визначили в групах позитивні та негативні сторони інформаційних технологій за допомою вправи «За і проти».
   Після ознайомлення з можливостями Диска Google та рівнів дозволів для всіх об’єктів, фахівців навчилися створювати власні сайти-портфоліо.
    З метою створення позитивного настрою, зняття напруження соціальний педагог Олександрівської СЗШ І-ІІІ ст. (Бурмій С.С.) провела вправу-руханку «Термінатор».
 
  Запропонована методистом рефлесія «Метод 5 пальців», дала можливість практичним психологам та соціальним педагогам окреслити плани на майбутнє, з урахуванням знань отриманих під час семінару.
     Позитивним завершенням семінару стала «Притча про оптимізм».

Школа молодого фахівця психологічної служби:
І засідання.
        З метою надання методичної, інформаційної та консультативної допомоги молодим працівникам психологічної служби у 2019-2020 н.р. продовжує свою діяльність «Школа молодого фахівця психологічної служби», перше засідання якої відбулось 17 вересня 2019 року на базі КУ «Райметодкабінет».
Під час засідання було обговорено план роботи  на новий навчальний рік, особливості ведення документації та основні аспекти у плануванні роботи. Також методист з психологічної служби (Прокопенко О.С.) детально зупинилася на питанні організації робочого простору фахівця психологічної служби як передумови якісної комунікації та взаємодії та провела анкетування з метою подальшого удосконалення діяльності «Школи молодого фахівця психологічної служби». Під час засідання молоді фахівці мали можливість обговорювати актуальні проблемні питання, які постають на практиці та напрацьовували шляхи їх вирішення.


Районне методичне об’єднання "Організація діяльності працівників психологічної служби системи освіти у 2019-2020 н.р."
      29 серпня 2019 року на базі КУ «Райметодкабінет" відбулося районне методичне об’єднання працівників психологічної служби на тему "Організація діяльності працівників психологічної служби системи освіти у 2019-2020 н.р." На засіданні було обговорено рекомендації щодо пріоритетних напрямків психологічного супроводу та соціально-педагогічного патронажу учасників освітнього процесу та перспективи участі працівників психологічної служби в реалізації національних, державних, обласних, районних програмах. Також учасники засідання опрацювали типову документацію практичних психологів та соціальних педагогів відповідно до листа МОН України від 24.07.2019 №1/9-477.

                      Інстуктивно-методична нарада
  24 травня  2019 року на базі відділу освіти відбулася інструктивно-методична нарада для практичних психологів та соціальних педагогів.
    Під час наради методист з психологічної служби (Прокопенко О.С.) проаналізувала діяльність працівників психологічної служби щодо виконання поставлених завдань на 2018-2019 н.р. у тому числі національних, державних та регіональних програм. Методист також презентувала стан впровадження просвітницько-профілактичних програм працівниками психологічної служби у поточному навчальному році та поінформувала про можливість навчання з метою подальшої реалізації таких програм. Також було обговорено результати діяльності динамічної та творчої груп. Практичні психологи та соціальні педагоги ознайомилися з методичним посібником «Профілактика та подолання булінгу в освітньому середовищі», який став  результатом діяльності творчої групи працівників психологічної служби системи освіти Тростянецького району у 2018-2019 н.р..
 
 

         Оперативна школа методичної служби області
 7 травня 2019 року на базі КВНЗ «ВАНО» кафедрою психолого-педагогічної освіти та соціальних наук в рамках лабораторії соціальної освіти відбулася оперативна школа методичної служби області для методистів РМК/ММК, які відповідають за діяльність соціальних педагогів на тему «Психолого-педагогічний супровід дітей з особливими освітніми потребами: компетентнісний підхід».

  У межах занять даної школи було проаналізовані актуальні питання психолого педагогічного супроводу дітей з ООП та соціальної підтримки таких сімей, вирішення цілого комплексу проблем, пов'язаних з допомогою дитині: з її виживанням, лікуванням, освітою, соціальною адаптацією та інтеграцією в суспільство. Особливу увагу було приділено процесам взаємодії школи та сім'ї у розвитку дітей з ООП. Охарактеризовано алгоритм роботи соціального педагога з психологом та педагогами, батьками у розробці й реалізації навчальних планів для дітей з особливими освітніми потребами.
   Приємним результатом участі в оперативній школі методичної служби області були вручені сертефікати.

                             Засідання інтервізійної групи
    19 квітня 2019 р. на базі комунальної установи «Тростянецький районний методичний кабінет» відбулося засідання інтервізійної групи практичних психологів та соціальних педагогів на тему «Мотивація учнів до навчання». Модератором групи виступила І.В. Омельченко, практичний психолог Ободівської СЗШ І-ІІІ ст.
Під час засідання учасники обговорили дану проблему, згадали проблемні ситуації із своєї професійної діяльності та проаналізували їх в групі. 
  Фахівці відзначили актуальність теми, адже формування мотивації у учнів до навчально – пізнавальної діяльності є однією з головних проблем сучасної школи. ЇЇ актуальність обумовлена оновленням змісту освіти, постановкою завдань формування у школярів прийомів самостійного набуття знань, пізнавальних інтересів, життєвих компетенцій, активної життєвої позиції, особливостями виховання учнів та ін. Але результат один: немає мотивації до навчання – немає хороших знань. Працівниками психологічної служби в ході обговорення визначено основні помилки батьків у відсутності мотивації у дітей. Адже мотивація до навчання зароджується зовсім не в школі, а набагато раніше – ще в дитячому садочку, в домашніх умовах. Саме батьки розвивають у дитині бажання осягати нове і формують у дитини бажання вчитися. Підсумком формування мотивації до навчання є шкільна успішність. 
   Практичні психологи та соціальні педагоги ділилися особистим досвідом з даної проблеми та надавали допомогу колегам.   По завершенню зустрічі, фахівці отримали розроблені модератором тематичні буклети та пам’ятки.   
 

Районне методичне об’єднання 
 «Стратегії розв’язання конфліктних ситуацій в освітньому процесі»
    19 квітня 2019 року на базі відділу освіти Тростянецької райдержадміністрації відбулося засідання районного методичного об’єднання працівників психологічної служби на тему: «Стратегії розв’язання конфліктних ситуацій в освітньому процесі».
Роботу методичного об’єднання розпочала методист з психологічної служби Прокопенко О.С., яка ознайомила присутніх з результатами моніторингу впровадження освітнього тренінгу «Базові навички медіатора служби порозуміння закладу освіти» . Даним моніторингом в районі було охоплено 373 учні 7-10 класів із 10 шкіл району ((Будянська СЗШ І-ІІІ ст., Демківська СЗШ І-ІІ ст., Капустянська СЗШ І-ІІІ ст., Летківська СЗШ І-ІІІ ст., Новоободівська СЗШ І-ІІІ ст., Ободівська СЗШ І-ІІ ст., Ободівська СЗШ І-ІІІ ст., Олександрівська СЗШ І-ІІІ ст., Савинецька СЗШ І-ІІІ ст., Цибулівська СЗШ І-ІІІ ст.). За результатами моніторингу методистом було надано рекомендації для врахування в подальшій роботі фахівцями психологічної служби.
     Світова практика свідчить про те, що на сьогоднішній день медіація є однією з найбільш популярних форм врегулювання конфліктів, адже практично 90% усіх процедур медіації успішно завершуються для конфліктуючих сторін. Тож під час засідання практичні психологи та соціальні педагоги ознайомилися з досвідом впровадження медіації в Цибулівській СЗШ І-ІІІ ст. А соціальний педагог Олександрівської СЗШ І-ІІІ ст. Бурмій С.С., поділилася з колегами приємними враженнями, які отримала під час навчального семінару «Базові навички медіатора в навчальному закладі. Забезпечення участі жінок і дітей у вирішенні конфліктів та миробудуванні».
  У продовженні методист Прокопенко О.С., провела з працівниками психологічної служби ділову гру «Конфлікти: розв’язання та профілактика». Під час гри учасники пригадали теоретичні засади конфліктології, оцінювали власну поведінку в конфліктній ситуації, визначали конструктивні та деструктивні функції конфлікту, практично вправлялися у вирішенні конфліктних ситуацій в системі «учитель-учень», «учитель-батьки», «учень-учень», відпрацьовували навички відмови співрозмовнику. Не обійшлося і без релаксу… Для цього методист запропонувала музично-релаксаційну вправу «Подорож лісом». Позитивному завершенню гри сприяла вправа «Добрі слова», під час якої фахівці обмінялися компліментами.
  




Засідання інтервізійної групи
   28 березня 2019 р. на базі комунальної установи «Тростянецький районний методичний кабінет» відбулося засідання інтервізійної групи практичних психологів та соціальних педагогів на тему «Супровід дітей з особливими освітніми потребами».  Модератором групи виступила О.С. Прокопенко, методист КУ «Райметодкабінет»
     Під час засідання було обговорено  труднощі, які виникають в процесі роботи з дітьми з особливими потребами та запропоновано способи вирішення проблем. Особлива увага акцентувалась на співпраці працівників психологічної служби з батьками дітей з особливими потребами, яка повинна будуватися за принципом партнерства. Адже партнерські стосунки з батьками забезпечують ефективність освітнього процесу дитини з особливими освітніми потребами та сприяють ефективному супроводу з урахуванням індивідуальних особливостей дитини, про які найбільше відомо саме батькам.

 Для ефективної роботи та з метою усвідомлення унікальності і неповторності кожної людини, формування позитивної самооцінки та відпрацювання комунікативних вмінь, модератором були запропоновані вправа «Бінго» та «Перебудови». Під час засідання працівники психологічної служби поділились особистим досвідом з актуальної на сьогодні проблеми та надали допомогу колегам.

Районний семінар "Попередження кібербулінгу серед учнівської молоді"
 14.03.2019  року на базі Цибулівської СЗШ І-ІІІ ст. відбувся районний семінар практичних психологів та соціальних педагогів надосить актуальну на сьогодні тему «Попередження кібербулінгу серед учнівської молоді». Відкрила семінар директор Цибулівської СЗШ І-ІІІ ст. – І.В. Римарчук, яка ознайомила присутніх із життям школи.
У продовженні практичний психолог (Ткач О.В.) презентувала діяльність психологічної служби Цибулівської СЗШ І-ІІІ ст.
      У рамках практичної частини семінару, Оксана Вікторівна провела з учнями тренінгове заняття «Кібербулінг: як розпізнати та захиститися». Під час тренінгу учні ознайомились з поняттям кібербулінгу, відпрацьовували навички відповідальної та безпечної поведінки в кіберпросторі, вчилися прийомів пошуку шляхів виходу зі складної ситуації.
  Ця тема актуальна не тільки для дітей, а й для дорослих, тому наступним етапом була теоретична частина з елементами тренінгу «Кібербулінг – проблема сучасних дітей» для фахівців психологічної служби.
  Семінар пройшов на високому рівні, дав змогу детальніше зрозуміти причини та наслідки проявів кібербулінгу.


Обласний навчально-практичний семінар "Особливості застосування Google-технологій у роботі фахівців психологічної служби"
    05.02.2019 року на базі  Вінницького транспортного коледжу базі відбувся навчально-практичний семінар на тему: "Особливості застосування Google-технологій у роботі фахівців психологічної служби", який проводився  в рамках організації Обласного конкурсу "Фахівець психологічної служби в інформаційному просторі". Проводила семінар директор Навчально-методичного центру психологічної служби освіти Вінницької області Каменщук Тетяна Дмитрівна. Практичні психологи та соціальні педагоги міст та районів, методисти ознайомилися  з можливостями Диска Google та рівнів дозволів для всіх об’єктів, навчилися створювати власний обліковий запис, створювати різні документи, форми та власні сайти-портфоліо.

Районне методичне обєднання "Діяльність працівників психологічної служби щодо профілактики конфліктності, булінгу та орієнтації учнівської молоді на здоровий спосіб життя"
31 січня 2019 року на базі відділу освіти Тростянецької райдержадміністрації відбулося засідання районного методичного об’єднання працівників психологічної служби на тему: «Діяльність працівників психологічної служби щодо профілактики конфліктності, булінгу та орієнтації учнівської молоді на здоровий спосіб життя».
Роботу методичного об’єднання розпочала методист з психологічної служби Прокопенко О.С., яка ознайомила присутніх з особливостями організації роботи у закладах освіти з питань запобігання і протидії домашньому насильству та булінгу.
Досвід роботи на тему «Сприяння розвитку згуртованості учнівського колективу – основний чинник  становлення особистості» висвітлила соціальний педагог Летківської СЗШ І-ІІІ ст. – Савчук С.В. Виступ супроводжувався змістовною презентацією та фотоматеріалами фрагментів практичної діяльності соціального педагога. Запропоновані Світланою Володимирівною вправи «Вежа» та «Карусель» спрямовані на розвиток вміння взаємодіяти у групі та відпрацювання ефективних засобів спілкування, активізували працівників психологічної служби та викликали позитивні емоції.
   Про розвиток комунікативних навичок як одну з умов профілактики конфліктності серед учнів розповіла Омельченко І.В., соціальний педагог Ободівської СЗШ І-ІІІ ст. Окрім того, Ірина Вікторівна поділилася досвідом з використання інтерактивної технології фасилітації «Світове кафе». У даному випадку «Світове кафе» об'єднало зусилля працівників психологічної служби для удосконалення вмінь та навичок вирішувати конфлікти в шкільному середовищі, визначенню алгоритму дій учителя щодо розв'язання конфліктних ситуацій в системі: «учитель-учень», «учитель-батьки» та «учень-учень».
Зацікавив усіх досвід роботи соціального педагога Новоободівської СЗШ І-ІІІ ст. Козоріз А.О. щодо профілактики булінгу в шкільному середовищі. З метою удосконалення вміння з’ясовувати причини поведінки учасників булінгу, Альона Олександрівна провела вправу «Чому так стається». Соціальний педагог також поділилася з колегами тематичними відеоматеріалами, які були попередньо обговорені.
Харковенко О.В., соціальний педагог Тростянчицької СЗШ І-ІІІ ст. поділилася з колегами досвідом щодо формування в учасників освітнього процесу позитивного ставлення до збереження та зміцнення  здоров’я. Цікаві статистичні дані, які проаналізувала соціальний педагог, ще раз підтвердили надзвичайну актуальність теми.  Олена Вікторівна детально охарактеризувала алгоритм роботи соціального педагога з даного напрямку роботи, а запропонована тематична вправа «Сюрприз» відзначалась актуальністю та змістовністю.
Практичний психолог Ободівської СЗШ І-ІІ ст. (Кандиба О.В.) під час презентації досвіду роботи на тему «Формування здорового способу життя підлітків як важливої складової життєвого самовизначення» акцентувала увагу практичних психологів та соціальних педагогів на тому, що формування засад здорового способу життя, потребує максимальної уваги до мотиваційної сфери молодого покоління у прагненні бути здоровими.  Доцільними та практичними були презентовані Оксаною Володимирівною вправа-дослід «Моє здоров’я» та вправа «Шкідливі звички».

   Даний захід сприяв професійній самореалізації фахівців психологічної служби, підвищенню  творчої активності та стимулював їх до подальшого впровадження ефективних інноваційних форм та методів роботи.

Засідання інтервізійної групи практичних психологів
 31 січня 2019 р. на базі комунальної установи «Тростянецький районний методичний кабінет» відбулося засідання інтервізійної групи практичних психологів на тему «Проблеми взаємовідносин між батьками та дітьми».  Модератором групи виступила Н.М. Лисак, практичний психолог Будянської СЗШ І-ІІІ ст.
  Під час засідання учасники виявили спільні проблеми та обговорили шляхи їх подолання, згадали складні випадки своєї професійної діяльності, проаналізували їх в групі.  Для ефективної роботи та з метою аналізу особливостей спілкування батьків та дітей, відпрацювання комунікативних вмінь модератором була запропонована вправа «Як звертатися до дитини». У ході зустрічі практичні психологи мали можливість поділитись особистим досвідом з даної проблеми та надати допомогу колегам. 

Засідання інтервізійної групи соціальних педагогів
22.12.2018 року на базі комунальної установи «Тростянецький районний методичний кабінет» відбулося засідання інтервізійної групи соціальних педагогів на тему «Соціально-педагогічний супровід дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей із сімей учасників АТО, дітей із сімей внутрішньо переміщених осіб». Модератором інтервізійної групи виступила соціальний педагог Будянської СЗШ І-ІІІ ст. – І.В. Пирожок. Соціальні педагоги озвучили труднощі, які виникають в процесі роботи з даними категоріями учнів, а також пропонували способи вирішення проблеми. Учасники відзначили доцільність та ефективність вправ, які запропонувала модератор для індивідуальною роботи з дітьми. Процес інтервізії спонукав соціальних педагогів до професійної самооцінки, пошуку ресурсів у своїй діяльності.


Участь працівників психологічної служби в Всеукраїнській акції  «16 днів проти насильства»

Районне методичне об’єднання  «Просвітницька діяльність психологічної служби щодо профілактики ВІЛ/СНІДу»
 07 грудня 2018 року на базі НВК "СЗШ І-ІІІ ст. №1-гімназія" смт. Тростянець відбулося засідання районного методичного об’єднання працівників психологічної служби на тему: «Просвітницька діяльність психологічної служби щодо профілактики ВІЛ/СНІДу».

  Під час засідання методистом  КУ «Тростянецький райметодкабінет» О.С. Прокопенко проаналізовано результати вивчення стану обізнаності учнів з питань профілактики ВІЛ/СНІДу та надано рекомендації щодо подальшої роботи працівників психологічної служби в даному напрямку.
  Досвідом роботи про форми та методи роботи соціального педагога з педагогічними працівниками та батьками щодо профілактики ВІЛ/СНІДу поділилась Омельченко І.В., соціальний педагог Ободівської СЗШ І-ІІІ ст.  Активну участь працівники психологічної служби проявили під  час запропонованої Іриною Вікторівною вправи з використанням хмари тегів «ВІЛ передається/не перадається», а вправа «Зіпсоване життя» була надзвичайно змістовною та емоційно забарвленою.
 
   Просвітницько-профілактичний захід для батьків на тему «Профілактика ВІЛ/СНІДу – невід’ємна частина здорового способу життя. Роль сім'ї» провела О.В. Харковенко - соціальний педагог Тростянчицької СЗШ І-ІІІ ст. Учасники заходу  мали можливість оцінити власний рівень поінформованості з проблеми ВІЛ/СНІДу, спробувати зрозуміти почуття тих, хто є жертвою стигми і дискримінації. Олена Вікторівна  акцентувала увагу на важливості батьківського прикладу щодо формування свідомого ставлення учнів до здорового способу життя. Проведений захід  був доречно наповнений практичними вправами, вдалими прикладами та супроводжувався презентацією.

Презентація профдіагностичної платформи ДСЗ
   07.12.2018 р. провідний фахівець з питань зайнятості відділу надання соціальних послуг Тростянецької районної філії Вінницького обласного центру зайнятості Дячук О.О. презентувала працівникам психологічної служби профдіагностичну платформу ДСЗ. Дана платформа створена з метою надання послуг з профорієнтації у дистанційному режимі. За результатами тестування учні мають можливість з'ясувати, якому типу професій вони надають перевагу, що найбільше захоплює у виборі фаху, в якому напрямку розвиватиметься їх професійна кар'єра.

Засідання інтервізійної групи працівників психологічної служби
  29.11.2018 року  на базі НВК «СЗШ І-ІІІ ст. №1-гімназія» смт. Тростянець відбулося чергове засідання інтервізійної групи працівників психологічної служби на тему: «Готовність дітей до навчання та труднощі у навчанні». Модератором інтервізійної групи виступила практичний психолог Летківської СЗШ І-ІІІ ст. – О.Г. Сандуляк.  Під час роботи інтервізійної групи практичні психологи та соціальні педагоги виявляли спільні проблеми та шляхи їх подолання. Учасники відзначили, що інтервізійна група є дієвим методом підвищення рівня професійності працівників психологічної служби.


Районне методичне об’єднання "Психологічний супровід освітнього процесу в умовах НОВОЇ УКРАЇНСЬКОЇ ШКОЛИ"
   31 жовтня 2018 року на базі НВК "СЗШ І-ІІІ ст. №1-гімназія" смт. Тростянець відбулося засідання методичного об’єднання працівників психологічної служби на тему: «Психологічний супровід освітнього процесу в умовах НОВОЇ УКРАЇНСЬКОЇ ШКОЛИ».
Під час  засідання розглянуто ряд питань:
1. Роль працівників психологічної служби у Новій українській школі (Прокопенко О.С., методист КУ «Тростянецький райметодкабінет»)
2. Учень як цілісна особистість: психологічний супровід першокласників Нової української школи. (Мормиш К.В., практичний психолог Савинецької СЗШ І-ІІІ ст.)
3. Психологічний супровід педагогів у період змін та формування готовності до інновацій. (Ткачук А.С., практичний психолог Четвертинівської СЗШ І-ІІІ ст.)
4. Психологічний супровід батьків у контексті педагогіки партнерства (Кандиба О.В., практичний психолог Ободівської СЗШ І-ІІ ст.)
 Також у ході засідання було обговорено заходи щодо виконання "Загальнодержавної цільової соціальної програми протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу на 2014-2018 роки".




Немає коментарів:

Дописати коментар